مجازی سازی (Storage Virtualization)

ذخیره سازی اطلاعات

 

What Is Storage Virtualization?

۱-The act of abstracting, hiding or isolating the internal function of a storage (sub) system or service from applications, compute servers or general network resources for the purpose of enabling application and network independent management of storage or data.

۲-The application of virtualization

to storage services or devices for

the purpose of aggregating, hiding

the complexity or adding new

capabilities to lower level storage

resources.

 

Storage virtualization مقوله جدیدی نمی باشد. این خلاقیت و ابتکار برای اولین بار بر روی سیستم عامل های پیشرفته Unix و linux و بر روی فایل سیستم‌های آن‌ها مطرح شده است. و همان ابتکارات به شکل دیگری در سیستم‌های ذخیره سازی مطرح شده است.

Storage Virtualization تمرکزش بر روی مدیریت آسان منابع ذخیره سازی , pooling, tiering, provisioning, و موارد دیگر می باشد.

از طرف دیگر در این حوزه می بایست استوریج ها قابلیت‌ virtualize کردن ۳rd party storage های دیگر را داشته باشند. Storage virtualization می‌تواند از بسیاری جنبه‌ها باعث بهبود محیط استوریج ما از نگاه تکنولوژی و دورنمای business شود .

Storage virtualization جهت بر طرف کردن موارد زیر بوجود آمده است.

  • Complexity of Administration

  • Provisioning and Utilization

  • Business Continuity

  • Disaster Recovery

  • Inter-Array Tiering

  • Volume Migration

  • Cost of Ownership

 

Storage Replication Integration with Server Clustering

یک بعد دیگر در high availability تمرکز بر روی محافظت محلی می باشد. بعد از برقراری ارتباطات به صورت افزونه و پیکربندی storage به صورت high availability محافظت از سخت‌افزار سرور و storage در برابر failure باید مد نظر قرار گیرد. اینگونه رخداد ها با احتمال پایین اتفاق می‌افتد به هر صورت با کمترین احتمال در صورت وقوع با عث disaster خواهند شد.

Clustering یک راهی است برای حفظ تداوم سرویس دهی در هنگام از دست رفتن سرور اولیه و انواع مختلفی در سیتم عامل های مختلف دارد:

IBM Power HA

Microsoft Cluster Server

VERITAS Cluster Server

EMC Metro-Plex and IBM PowerHA geographic clusters

اما در صورتی که کل دیتاسنتر اول دچار اختلال شود راهکار چیست؟ می‌توان کلاسترینگ سایت اصلی را به دو سایت تعمیم داد و یک Metro Cluster ایجاد نمود به این ترتیب در صورتی که سایت اول دچار مشکل گردد سایت دوم بی‌وقفه قادر به سرویس دهی از طریق گروه دوم کلاستر خواهد بود. ولی پیچیدگی های پیاده‌سازی باعث می‌شود تا اکثر solution ها به سمتی میل کند تا سوییچ از دیتا سنتر اول به دوم برای سرویس دهی به صورت دستی انجام گیرد.

Active / Active

در صورتی که بخواهیم در دو دیتاسنتر به صورت Active /Active سرویس دهی نماییم می بایست هم دیتا و هم سیستم‌عامل ها را در دو سایت داشته باشیم. در خصوص دیتا بیس ها مانند دیتای اوراکل می‌توان از روش Extended RAC استفاده نمود و درخصوص سیستم‌عامل ها می‌توان از بستر metro clustering استفاده نمود که یکی از راهکار های آن می‌تواند مبتنی بر استوریج باشد.

جهت پیاده‌سازی این سازوکار نیازمند تکنولوژی های پیشرفته ای می باشیم که توسط شرکت EMC با نام VPLEX شناخته می‌شود.

ساختار VPLEX به گونه‌ای است که بین استوریج و host ها قرار می‌گیرد و یک mapping بین lun های استوریج های خارجی را با یک lun مجازی که درون سیستم ایجاد می‌کند برقرار می نماید سپس LUN مجازی را بر روی کلاینت پرزنت می کند. و فضای ذحیره سازی اصلی از دیدگاه host مخفی می شود.

خانواده VPLEX دو مدل را پیشنهاد می دهد.

VPLEX Local:

این راهکار مناسب Storage federation در یک سایت بین استوریج های هم خانواده EMC و استوریج های دیگر نظیر HDS, IBM و … را فراهم می‌کند که در نتیجه آن می توان قابلیت‌data mobility را بین انها فراهم کرد.

VPLEX Metro:

این راهکار مناسب مشتریانی است که نیازمند دسترسی همزمان و data mobility بر روی دو دیتا سنتر جداگانه با فاصلیه ای که بتوان به صورت synchronous کار کرد می باشد.

VPLEX Metro می‌تواند یکshared storage را به صورت distribute بین دو سایت به صورت Read \Write در اختیار ما قرار دهد.

در صورتی که در دیتا سنتر ثامن بخواهیم به صورت Active /Active سرویس دهی نماییم می‌توانیم از این راهکار جهت ایجاد کلاسترینگ AIX و Linux و Windows داشته باشیم.

به طور مثال برای تولید یک HACMP Clustering بین دو سایت اصلی و سایت بک آپ می‌توانیم از راهکار metro-vplex استفاده نماییم. شکل زیر بیانگر ساختار این نوع کلاسترینگ می باشد.

 

اطلاعات تماس با شرکت راهکارهای رایان اکسون
جهت کسب اطلاعات تکمیلی و اخذ مشاوره فنی در زمینه محصول فوق و راه حل های مرتبط با محصول با ما تماس بگیرید .